Böbrek Taşı Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
20 Haziran 2024

Böbrek Taşı Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı rahatsızlığı son zamanlarda yaygınlaşmakta olan ve birçok kişinin ağrı çektiği bir sağlık sorunudur. Bu rahatsızlık tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Böbrek taşı, üreme sistemi içinde bulunan sert kitlelere verilen isimdir. Tıbbi olarak "ürolitiyazis" olarak adlandırılan böbrek taşları, halk arasında böbrek hastalığı olarak bilinmektedir. Böbrek taşları genellikle böbreklerde oluşur. Bazı maddelerin idrarda fazla bulunması, bu maddelerin zamanla çökmesine ve böbrek taşlarının oluşmasına neden olur. Böbrek taşlarının idrar yollarıyla atılması mümkündür, ancak atılamayan taşlar şiddetli ağrılara yol açabilir. Böbrek taşı rahatsızlığı olan kişiler sıklıkla ağrı çekmektedir. Ayrıca, bu hastalık genetik olarak aile bireylerine geçiş gösterebilir.

Böbrek taşı ameliyatı, böbrek taşının vücuttan arındırılmasında uygulanan en sağlıklı yöntemlerden biridir. Böbreklerde bulunan taşlar, yardımcı yöntemlerle düşürülemiyorsa ve şiddetli ağrılara neden oluyorsa, kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılması uygun görülmektedir. Böbrek taşı ameliyatı cerrahi olarak açık böbrek taşı ameliyatı, kapalı böbrek taşı ameliyatı ve fleksible üreteroskopi yöntemi uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Açık Böbrek Taşı Ameliyatı: Böbrek taşı hastalığı olan kişinin genel anestezi yöntemiyle uyutularak böbrek bölgesine yakın bir bölgede 10-20 santim kadar kesi oluşturulur. Vücutta oluşturulan kesinin içerisinden böbreğe ulaşılır ve böbrekteki taşlar çıkarılır. Taşların çıkarılmasından sonra kesi yapılan yer dikilir ve ameliyat tamamlanır. Bu ameliyat eski zamanlarda daha sık uygulanırdı, ancak günümüzde kapalı böbrek taşı ameliyatı daha uygun görülmektedir. Ameliyatın ardından hasta iki hafta kadar müşahede altında tutulur ve kontrolleri yapılır. Bu sürenin sonunda hasta taburcu edilir ve tamamen iyileşme süresi üç ay kadar sürebilir. Yaşlı hastalarda iyileşme süresi daha uzun olabilir.
  • Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı: Kapalı böbrek taşı ameliyatı, açık ameliyat gibi vücutta büyük kesikler oluşturmayı gerektirmez. Günümüzde kapalı böbrek taşı ameliyatı daha fazla tercih edilmektedir ve hastanın iyileşme süresi daha kısadır. Bu ameliyatta, hastanın sırt bölgesinde 1 santimlik kesi oluşturulur ve endoskopik yöntemle yani kamera gönderilmesiyle ameliyat gerçekleştirilir. Oluşturulan kesi içerisinden böbreğe bir iğne ulaştırılır ve bu iğne üzerinden böbreğin içerisine doğru çalışma kanalı oluşturulur. Taşlar kırılarak çıkarılır ve kesi kapatılır. Ameliyat sonrası hasta birkaç gün hastanede müşahede altında tutulur ve bu sürecin sonunda taburcu edilir. Kapalı ameliyatta iyileşme süreci daha kolaydır, çünkü vücutta fazla yara izi olmaz.
  • Fleksible Üreteroskopi Yöntemiyle Böbrek Taşı Ameliyatı: Gelişen teknoloji sayesinde böbrek taşlarının yok edilmesi olanakları artmıştır. Bazı böbrek taşları uzman doktorlar tarafından giderilemez ve bu taşların bulunduğu yere bağlı olarak ulaşılamazsa büyük riskler oluşabilir. Ancak, fleksible üreteroskopi sayesinde yani lazerle böbrek taşı kırma yöntemiyle ulaşılması zor bölgelere kolaylıkla ulaşılabilir. Bu yöntemde genel anestezi uygulanmaz ve vücudun belden aşağısı uyuşturularak işlem yapılır. Lazer yöntemiyle yapılan ameliyatta fiber optik kablolardan gelen enerji böbrek taşlarına iletilir ve bu şekilde taşlar kırılır.

Böbrek taşı ameliyatı, açık böbrek taşı ameliyatı, kapalı böbrek taşı ameliyatı ve lazerle uygulanan ameliyatlar sayesinde böbrek taşlarından kurtulmayı sağlar. En sık tercih edilen yöntem kapalı ameliyattır, ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle lazer yöntemi de yaygınlaşmaktadır. Böbrek taşı ameliyatı, böbrek taşı olan kişilerde ağrıların giderilmesi için uygulanır ve bu ağrılar taşların alınmasıyla son bulur. Böbrek taşı oluşumunun dikkate alınması ve gereken durumlarda uzman kişiler tarafından ameliyatın yapılması önemlidir. Geçmiş olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atrofik Böbrek Alınmalı mı?

Atrofik Böbrek Alınmalı mı?

Böbrek Büyümesi Neden Olur?

Böbrek Büyümesi Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Güncel

Böbrek Fonksiyonları Nelerdir?

Böbrek Fonksiyonları Nelerdir?

Böbrek Transplantasyonu

Böbrek Transplantasyonu

Böbrek Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Küçülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Böbrek Küçülmesi Nedenleri ve Tedavisi