Böbrekte Kortikal Kist Nedir ve Zararları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Böbrekte Kortikal Kist Nedir ve Zararları Nelerdir?

Böbrekte kortikal kist, böbreklerde sıklıkla rastlanan bir kist türüdür. Bu kist, böbrek yapısının dış kısmında, yani renal korteks denilen bölgede bulunduğu için "kortikal kist" olarak adlandırılmıştır. Kortikal kistler, sıvı dolu kesecikler şeklinde olup, böbreğin dış kısmına doğru büyüme eğilimi gösterirler. Tek bir kese olabileceği gibi, birden fazla kesecik de bulunabilir. Bu kesecikler yalnızca bir böbrekte bulunabileceği gibi, her iki böbrekte de görülebilir. Genellikle basit kist türleri olarak kabul edilirler ve anne karnında böbreğin gelişmesine olanak sağlayan kanalların kalıntılarından oluşurlar. Erken teşhis, her sağlık probleminde olduğu gibi, kortikal kistlerde de büyük önem taşır. Kortikal kistin nedenlerini ve belirtilerini tespit etmek, tedavi süreci açısından yararlı olacaktır.

Böbrekte Kortikal Kist Belirtileri Nelerdir?

Kortikal kistin boyutu, tedavi aşamasında büyük önem taşır. Küçük kistler genellikle ciddi problemlere neden olmaz ve bu nedenle belirti göstermezler. Ancak, başka bir rahatsızlık için yapılan rutin kontrollerde fark edilebilirler. Kist büyüme eğilimi gösterdiğinde ve kendini hissettirdiğinde, hasta yan taraflarında veya sırt bölgesinde aşağıya doğru ilerleyen bir ağrı hissedebilir. Bu ağrı genellikle donuk bir şekilde hissedilir ve net bir şekilde kendini göstermez. Kist belirli bir büyüklüğe ulaştığında, karın bölgesi incelendiğinde el yardımı ile hissedilebilir hale gelir. Ayrıca, idrar yaparken idrarda kan ve baloncuklar fark edilebilir. Tansiyonda yükselme eğilimi de görülebilir. Eğer kist, ağrı yapıyorsa, böbrek taşları varsa ve yüksek tansiyonla seyrediyorsa, cerrahi işlem ile kistin içindeki sıvının boşaltılması gerekmektedir.

Böbrekte Kortikal Kistin Sebepleri Nelerdir?

Böbrekte kortikal kist oluşumunun kesin bir nedeni yoktur. Birkaç sebep ortaya atılmasına rağmen, kesin olarak bir sebep tespit edilmemiştir. Enfeksiyon kapmak, yaralanma nedeniyle böbreğin hasar alması ya da genetik faktörlerden dolayı kist oluşabilir. Bilimsel araştırmalara göre, kortikal kistler erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Ayrıca, yaşın ilerlemesiyle birlikte bu kistlerin görülme sıklığı artmaktadır. Elli yaşın üzerindeki bireylerde %50 civarında bir ya da daha fazla kortikal böbrek kisti görülmektedir. Bu kistlerin %10'u tek yönlü ve genellikle bir tanedir.

Böbrekte Kortikal Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kortikal kistlerin tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin bazıları tek başına hastalığın giderilmesinde etkili olabilirken, bazıları da alternatif yöntemlerle birlikte uygulandığında sonuç vermektedir. Eğer kist, belirti göstermeyecek şekilde küçükse, 6-12 ayda bir kontroller yaptırılması gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde önerilen ilaçlar, kistin iyileşmesine yönelik olmayıp, şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Uzman doktor, tedavi amaçlı antibiyotik ya da ağrı kesiciler önerebilir. Tedavinin diğer bir yöntemi, kistin delinerek içindeki sıvının dışarı atılmasıdır. Tekrar büyümesini engellemek amacıyla içine alkol enjekte edilmektedir. Ancak bu kesin bir çözüm değildir ve kistin içi tekrar sıvı ile dolabilmektedir. Bu sebepten ötürü alkol enjekte etme işlemi sıklıkla tekrar edilmelidir. Bu rahatsızlıkta uygulanan diğer bir yöntem ise laparoskopik soyma işlemidir. Bu operasyonun ciddi bir prosedür içerdiği, kistin açılarak iki uç kısmının yakılması ile uygulandığı bilinmektedir. Bir gece hastanede gözlem altında istirahat şarttır. Ayrıca, tedavi esnasında ve sonrasında böbreklerin tam olarak temizlenebilmesi için günde yaklaşık 3 litre su tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Böbrekte Kortikal Kistin Doğal Yollardan Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğal gıda ve tedavi yöntemleri ile böbreklerde oluşan kortikal kist iyileşme eğilimi gösterebilir. Ancak, ilaçla tedaviye göre daha uzun vadede sonuç vermektedir. Çin ilaçları da bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Bu doğal tedavi yöntemi, küçük paketlere konulan ilaçların böbrek üzerine alınarak, deri üzerinden hafif hafif emilip kisti ufaltması hedeflenmektedir. Bu tedavi yöntemi birkaç kez uygulanmayı gerektirmektedir. Ayrıca, cerrahi işlem tercih etmeyen hastalar ve özellikle yaşlılar tarafından doğal olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Kortikal Kistte Beslenme ve Hayat Tarzı Değişikliği

Böbrekte kortikal kist tespit edildiği andan itibaren yeme alışkanlığı düzenlenmelidir. Çünkü beslenme alışkanlığı, kistin vücutta tutunmasına ve tekrar nüksetmesine neden olabilir. Özellikle aşırı baharatlı ve yağlı gıdalardan, uyarıcı özelliği olan kahveden, gazlı içeceklerden ve doğal olmayan kimyasal işlem görmüş gıdalardan olabildiğince kaçınılmalıdır. Kötü alışkanlıklardan, yani sigara ve alkolden böbrekteki kortikal kisti tetiklediği için kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca, böbreklerdeki kortikal kist tansiyonun yükselmesine neden olduğu için, sodyumlu gıda alımı azaltılmalıdır. Sodyum bakımından daha düşük yeme alışkanlığı, böbrekteki baskı hissini azaltarak kortikal kistin küçülmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

floral

04 Haziran 2024 Salı

sağ böbrek üst polde 19mm çapında kist mevcuttur.Ne tavsiye edebilırsiniz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Kutalp

Merhaba böbrek kistleri ilk zamanlarda herhangi bir soruna neden olmasa bile ileri ki dönemlerde büyüdükçe etkilerini vücudunuzda ağrı, ödem gibi belirtilerle gösterecektir. Bu nedenle tedavileri hiçbir şekilde aksatmayın. Bunun yanı sıra faydalı olabilecek bitki çaylarını tüketmenizde de fayda vardır.

soru

Murat

03 Haziran 2024 Pazartesi

Böbrekte sağ tarafta 2 tane kis varmış ultrasonda dediler bugün biri 22mm biri on mm

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Rüveyha

Merhaba böbrek kistleri çok uzun bir süre herhangi bir belirtiye neden olmamaktadır. Üzerinde oluşan kistler ise eğer tam olarak böbrek üzerinde ise çalışmasında olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu kistlerin boyutu da normal kistler gibi olduğu için yüksek ihtimal ameliyat gerekli olacaktır.

soru

salih

31 Mayıs 2024 Cuma

sağ sol böbreğimde birden fazla kist göründü nasıl tedavi olmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Cüneyt

Böbrekte kist oluşumu ciddi bir rahatsızlık türüdür. Kullanılacak gıda takviyeleri ve bitkisel ürünler sayesinde sağlığınıza kısa süre içinde kavuşacaksınız. Şayet kist değerleri oldukça büyükse cerrahi operasyon gerekebilir. Bu nedenle rahatsızlığınızı uzman hekime bildirmeniz gerekiyor. Kullanılacak ilaç tedavileri sonrasında sağlığınıza kavuşursunuz. Erken tedavi kist büyümesini azaltıcı etkilere sahiptir.

soru

Yüksel ates

30 Mayıs 2024 Perşembe

Saygılar benim sol böbrek orta kesimde 16mm kortikal kist göründü nedir bi anda çıktı kafam karıştı lütfen beni aydınlatirmisiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Çağakan

Bu kist küçükse korkmanıza gerek yok çünkü küçük kisler ufak operasyonlarla alınıyor. Ama büyüdüyse ve artık el ile hissediliyorsa işte o zaman biraz sıkıntı olabilir. Yine operasyon gerekir ancak daha zor olur. Siz yinede doktorunuzu dinleyin.

soru

Ali gözükara

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Sol böbrek alt polde 33x23mmre boyutlarında kist var n yapılır vücuduma zararı n.olur.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Taha Onur

Merhaba, böbrek kistleri ilk zamanlarda herhangi bir belirtiye neden olmasa bile kısa bir süre sonra büyüyerek böbreğin fonksiyonlarını tam olarak yapamamasına neden olmaktadır. Bu durumda ise başta böbrek ağrıları olmak üzere çeşitli belirtiler vücutta kendisini göstermektedir.

soru

Recep Sezer

07 Mayıs 2024 Salı

Merhabalar.İsviçreden yazıyorum.Sağ böbreğimde 3,4 cm büyüklüğünde bir kortikal kist var.Siddetli bir düsme sebebiyle Thorax cekiminde meydana cikti.Su Ana kadar bir rahatsizlik vermedi.Ne yapmam gerekir? Cevap verirseniz sevinirim.Saygilarimla iyi calismalar dilerim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Abdülvehhab

Böbreklerde sıkça rastlanan bir kisttir. Böbrekte, renal korteks denilen yerde bulunduğu için kortikal kist diye isimlendirilmiştir...Sadece bir kese bulunacak diye bir şey yoktur. Bazı durumlarda birden fazla kesecik bulunabilir Bu kist basıyla ağrı hissi yapıyorsa, böbrek taşları varsa ve yüksek tansiyonla seyrediyorsa ameliyat uygulamasıyla kistin içindeki sıvının boşaltılması gerekmektedir.

soru

demir

01 Mayıs 2024 Çarşamba

sağ böbrek alt polde 63.5 71 mm boyutlarında düzgnün konturlu anekoik kortikal kist var müdahele gereklşi mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Cemal

Demir bey sağ böbrekte anekoik kortikal kist boyutu yaklaşık olarak 6-7 cm boyutunu almış durumda. Böylesi durumlarda çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak kistin komple yok olması için cerrahi müdahale gerekebilir. Tedaviniz sürecinde tahlil sonuçları cerrahi müdahale gerektirip gerektirmediğini belirler. Bu dönemde uzman hekimin belirttiği ilaçların kullanılması faydalıdır.

soru

mehmet

22 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba. Sol bobrek alt kutupta 5 mm boyutlu basit kortikal kist. Var ne yapmam gerekir bir tehlike arz edermi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Sabiha

Merhaba Erken teşhis her rahatsızlıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da büyük önem arz etmektedir. Kortikal kistin nedenlerini ve belirtilerini tespit etmek, tedavi süreci bakımından yararlı olacaktır. Tedavisindeyse birçok yöntemi vardır. Bu tedavi yollarının kimi tek başına hastalığın giderilmesinde etkin iken, kimisi de alternatif yöntemlerle ile beraber uygulandığı takdirde sonuç vermektedir.

soru

Nuri cetin

20 Nisan 2024 Cumartesi

SAG BÖBREGİMDE 56 mm bir kis vardı simdi 3 adet olmus ve soldada 11mm kis oluşmuş ne yapmam lazım sagdakı kis 15 yıl oldu 2 mm den başlamıştı şimdi 56 mm oldu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Dede

Merhaba Kist delinerek yani içine iğne batırılarak içindeki sıvının dışarı atılmasıdır. Tekrar büyümesini engellemek amaçlı içine alkol enjekte edilmektedir. Fakat bu kesin bir çözüm değildir kistin içi tekrar sıvı ile dolabilmektedir. Bu rahatsızlıkta uygulanan diğer bir yöntem de laparoskopik soyma işlemidir. Bu yöntem çok ciddi operasyodur. Yenileme ihtimali çok düşüktür.

soru

Serbay uslu

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba bişey sorabilir miyim sol bobrek alt bobrek te 5.5 cm çapında kıst tespıt edildi bir sorun teşkil eder mi iyi calismalar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Yüksel

Böbrekte kist oluşumu ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Böbrekte 5.5 santimlik kist oluşumu ilaç tedavisi sonrasında tedavi edilebilmektedir. Öncelikle konuyu uzman hekiminize bildirin. Uygulanacak tedavi sonrasında kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşacağınız düşüncesindeyim. Şayet böbrekte kist büyümekte ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Kanseri Öldürür mü?

Böbrek Kanseri Öldürür mü?

Böbrek Kisti Neden Oluşur?

Böbrek Kisti Neden Oluşur?

İlginizi Çekebilir

Üriner Sistem Nedir?

Üriner Sistem Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Küçülmesi Neden Olur?

Böbrek Küçülmesi Neden Olur?

Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Güncel

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Böbreğe Kateter Takılması

Böbreğe Kateter Takılması