Sol Böbrek Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Sol Böbrek Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sol Böbrek Ağrısının Nedenleri

Sol böbrek ağrısı, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Böbrek ağrılarının birçok nedeni olabilir ve bu ağrılar bazen her iki böbrekte, bazen ise sadece tek bir böbrekte ortaya çıkabilir. Tek böbrekte görülen ağrıların belirtileri genellikle daha geç ortaya çıkar çünkü diğer böbrek vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede çalışır. Sol böbrek ağrısının en yaygın nedenleri arasında böbrek taşı (böbrek kumu) bulunur. Bu tür sorunlar genellikle sol böbrekte daha yaygın olarak görülse de, genel böbrek hastalıkları her iki böbrekte de ortaya çıkabilir. Bu durumda, en doğru yaklaşım uzman bir doktora başvurarak sorunun kaynağını araştırmaktır.

Egzersiz ve Böbrek Sağlığı

Egzersiz yapmak genel sağlık için faydalıdır, ancak aşırı egzersiz sol böbrek ağrısına neden olabilir. Yüksek yoğunluklu egzersizler böbrekler de dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde ağrıya yol açabilir. Bu nedenle, egzersiz programları dikkatlice planlanmalı ve vücudun sınırları zorlanmamalıdır.

Sol ve Sağ Böbrek Arasındaki Farklılıklar

İnsan vücudunda sol böbrek ve sağ böbrek arasında bazı farklılıklar vardır. Sol böbrek, sağ böbreğe göre biraz daha hassastır ve bu nedenle küçük sorunlarda bile daha fazla etkilenebilir. Sigara ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar, böbrek sağlığını olumsuz etkileyerek sol böbrek ağrısına neden olabilir.

Böbrek Taşları ve Egzersiz

Eğer sol böbrek ağrısı böbrek taşlarından kaynaklanıyorsa, bazı egzersizler yaparak bu durumdan kurtulmak mümkündür. Ancak, her durumda hastaneye giderek profesyonel yardım almak önemlidir. Böbrek taşları dışında, böbrek damarlarında meydana gelen sertleşme de şiddetli ağrılara yol açabilir.

Sonuç

Sol böbrek ağrısı, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve bu ağrılar yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Böbrek sağlığını korumak için düzenli doktor kontrolleri, sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve dikkatli egzersiz programları önemlidir. Böbrek ağrısı şikayetleri yaşayan bireylerin uzman bir doktora başvurmaları, doğru tanı ve tedavi için kritik öneme sahiptir.

Sol Böbrek Ağrısı Yorumları

soru

Vural

21 Mayıs 2024 Salı

Yaşım 17 2 hafta önce düşmüştüm böbreğime boru çarptı hala ağrı var ne yapmam gerekir ?

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Mayıs 2024 Salı

Vural, yaşadığın ağrı ciddi olabilir. En kısa sürede bir doktora görünmeni tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

soru

Aslı

16 Mayıs 2024 Perşembe

Sol böbreğimde ara sıra kiramp şeklinde ağrı oluyor ve belime vuruyor yatarkende sol böbreğim sanciyo nedeni ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Ergüner

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, böbrek ağrısı tamamen bel bölgesinde sağ ve solda hissedilen ağrılardır. Bu kısımda ayrıca dalak ağrıları da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle ağrıların tam olarak böbrekten olup olmadığını ve nedenini öğrenmek amacı ile uzman bir doktora gitmenizde fayda vardır.

cevap

Malkoc

16 Mayıs 2024 Perşembe

Sevgili aslı eğer böbreklerde sancı ve kramplar gityorsa ihmal etmeyin. Böbreklerde kum veya taş olabilir. Sağlık hiç bir zaman hafife almayın.

soru

Mustafa

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Sol böbregim agırıyor ne iyi gelir

Cevap yaz
cevap

Kâsibe

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Ya böbrekte iltihap vardır ya da böbrek taşı olabilir. Günde iki litre su içerseniz, gilaburu suyu, kırk kilit otu suyu, avakado yaprağı çayını içerseniz oluşan taş kısa sürede düşecektir. Eğer taş düşmezse yakındaki bir aktara giderek böbrek taşı düşüren macunlardan ve çaylardan faydalanabiilirsiniz. Ya da lazer yöntemi ile taşı kırdırabilirsiniz.

cevap

Nora

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Sol böbrek ağrısı, kum veya taş düşürüyor olabilirsiniz. Yada üşütmüş de olabilirsiniz. Böbrek ağrıları kendini hemen gösteren ağrılar değildir ara ara gelir. Sol böbrek ağrısı, genel böbrek hastalıklarından meydana gelir. Sol böbrek ağrısı yapılan aşırı egzersizle de ağrıya bilir. Çok ağır ve aşırı sizi zorlayacak hareketler yapmama özen gösteriniz.

soru

ibrahim

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Hocam doktora gitim filim cekti tertemiz 3 yil once sol bobregimde tas dusurdum son 7 aydir sol bobregimin tarafinda surekli sanci atip birakiyor ve sanci karnimada vuruyor ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Boysel

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhabalar İbrahim bey, 3 yıl önce temiz olan böbreğinizde tekrardan taş oluşmuş olabilir yada böbrekleriniz enfeksiyon da kapmış olabilir. Emin olabilmek için bir üroloji uzmanına gidip gerekli testler ile beraber ultrasona girmeniz böbreğinizdeki sancı hakkında net bir bilgi verecektir. Geçmiş olsun.

cevap

Sellem

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Geçmiş olsun İbrahim Bey. Öncelikle bunun iki sebebi olabileceğini söyleyebilirim. Ya tekrar böbreğinizde taş oluştu bunun ağrısını çekiyor olabilirsiniz ya da bu bölgede bir damar sertleşmesi meydana geldiğinden ağrı oluşmaktadır. Tavsiyem evde biraz egzersiz yapmanız eğer geçmezse de bir uzmana başvurmanızdır.

soru

Şenol

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Sol böbrekte şidetli ağrı var acilen ne yapabilirim.

Cevap yaz
cevap

Ekim

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhabalar Şenol bey, şiddetli böbrek ağrısı böbreğinizde taş, kum yada enfeksiyon olduğunun belirtisi olabilir. Bunun için üroloji uzmanına muayene olmanız, kan ve idrar tahlili verdikten sonra ultrasona girmemiz ağrılarınızın sebebi içi yol gösterici olacaktır ve ona göre tedavi yolu seçilecektir. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Alpsoy

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Böbrekte oluşan şiddetli ağrı ve kasılmalar ciddi bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Bu nedenle uzman hekime başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bol su tüketmenizi tavsiye etmekle birlikte uzman doktorun belirttiği tahliller sonrasında ağrı oluşumunu azaltabilirsiniz.

soru

nazli

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Arkadaşlar sol bobrek agrisindan dolayı doktora gitim.doktor rahmimin sola kaydığını ve bobrege baskı yaptığını söyledi ayrıca bobregimde 5ml açılma olduğunu söyledi.rahmin sola kayması heran gibi problem yaratirmi

Cevap yaz
cevap

Kösem

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Böbrek ağrılarının birçok nedeni bulunmaktadır. ağrılar kimi zaman her iki böbrekte, kimi zamansa tek böbrekte görülen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Sol böbrek ağrısı genellikle kişide görülen böbrek kumu yani böbrek taşı sorunudur. Sol böbrek ağrısı böbrekte bulunan taşlardan dolayı ağrıyorsa bu durumda kesinlikle bazı egzersizler yaparak bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulabilir.

soru

FevZi

04 Mayıs 2024 Cumartesi

3gundur sol böbrek Te gidip gelen ağrı var

Cevap yaz
cevap

Admin

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba FevZi,

Öncelikle geçmiş olsun. Böbrek ağrısı önemli bir sağlık sorunu olabilir. Böbrek taşı, enfeksiyon veya başka bir rahatsızlık nedeniyle bu tür ağrılar yaşayabilirsiniz. En kısa zamanda bir doktora başvurmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Halime

17 Nisan 2024 Çarşamba

Hocam bir kac gun dür sol bel ve böbreğim de çok arim var ne yapmam lazım

Cevap yaz
cevap

Teşerru

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhabalar halime hanım sol böbrek ağrısı genellikle kişide görülen böbrek kumu yani böbrek taşı sorunudur. Bu gibi sorunlar genellikle öncelik sol böbrekte olmak üzere kişinin tek böbreğinde görülmektedir. Sol böbrek ağrısı genel böbrek hastalıklarından dolayı meydana gelebilmektedir. Sol böbrek ağrısı bazen kişinin yaptığı egzersizlerin biraz abartmasından da olabilir.

soru

Nihal

16 Nisan 2024 Salı

Sol tarafimda nefes alirken batma oluyor idar iltihaplsmasi be kan vardi ondan sonra bu oldu yakladik 1 haftadir agri var

Cevap yaz
cevap

Selinay

16 Nisan 2024 Salı

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun Sol böbreğinizde ağrının sebebi içtiğiniz asitli yada zararlı maddeler olabilir yada 2. Sebep olarak böbrek taşı olabilir. Bu böbrek taşını lütfen hafife almayın geceleri yatamaz olursunuz bunu ilaçları var doğal olarak düşüren insanlar var onlardan bilgi alarak kurtulabilirsiniz son çözüm olarak bir doktora g rünmeniz gerekebilir

soru

Sebahat

12 Nisan 2024 Cuma

Sol bobregim agriyor nedeni nadir napmam gerek

Cevap yaz
cevap

Nurgül

12 Nisan 2024 Cuma

Sebahat hanım sol böbrek ağrısı kum ve taş oluşumundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Böylesi durumda ağrıyı azaltıcı ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ancak rahatsızlığınızı azaltmak amacıyla konunun uzman hekime bildirilmesi gerekiyor. Doktorun bildirdiği ilaçların kullanılması sonrasında ağrı oluşumu son bulacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle.

cevap

Racih

12 Nisan 2024 Cuma

Sol böbrek ağrısı biraz daha belin arka kısımlarında hissedilen bir ağrıdır. Bu bölgede organ yoğunluğunun olması nedeniyle ağrının böbrekten geldiğine emin olmanız gerekmektedir. Çünkü böbreğe yakın olarak karaciğer safra kesesi, bağırsaklar ve dalak bulunmaktadır. Ancak böbrek ağrısı olduğuna eminseniz bol bol su içmeyi deneyin. Ağrılar devam ederse doktora gitmeyi unutmayın.

soru

halime

12 Nisan 2024 Cuma

Sol bobrek bicaklaniyo gibi agriyo 1 ay oldu uzerine bile yatamiyorum

Cevap yaz
cevap

Aytuna

12 Nisan 2024 Cuma

Böbrek ağrıları genellikle kum ve taş gibi hastalıklardan dolayı olur. özellikle taş olan Böbrekler şiddetli ağrılara yol açar. uzun süren bu agrilar Aylarca, haftalarca devam edebilir. ta ki taşı düşürene kadar. taşı düşürmezsenuz ağrıların devamı sürekli olarak gelir.

cevap

Cennet EVİN

12 Nisan 2024 Cuma

Sol böbrek ağrıları taş ve kum oluşumundan dolayı ortaya çıkabilir. Muhtemelen vücudunuzda bulunan taş ve kumlar hareket ettiğinden dolayı ağrı oluşuyor. Ayrıca alınan bir dış darbe sonrasında da oluşmuş olabilir. Uzun süreden beri bu rahatsızlığı yaşıyorsanız konuyu uzman hekime bildirmeniz gerekiyor. Tahlil ve tetkikler problemin ne olduğunu ortaya çıkaracaktır.

soru

Münevver

12 Nisan 2024 Cuma

Kış başından beri sol böbreğim ağrıyor üzerine yaşamıyorum sabah kalkınca agrıyor doktora gittim kum döküyormuşum iğne ve antibiyotik verdi geçmedi hala agrıyoridrarımı azarazar yapiyorum sık ve yanma oluyor benim neyim varne olur beni aydinlatirmisinız daha öncede yazdım ama cevap gelmedi

Cevap yaz
cevap

Hansa

12 Nisan 2024 Cuma

Merhaba, böbreğinizde kum dökme teşhisi konuldu ise ilaçlarınızı düzenli olarak kullanıp bol bol koşup limonlu su tüketmeniz böbrekteki kumun dışarı atılmasını hızlandıracaktır. Maalesef bu süreç sancılı bir süreçtir ağrı kesici ilaç ağrılarınızı kesmediği zaman ağeı kesici iğne olmanız sizi biraz rahatlatır. Geçmiş olsun.

soru

Seval

09 Nisan 2024 Salı

Ben 5 ay önce sol böbreğinde ameliyat oldum ve tamamen alındı ama.iki gündür şiddetli bir şekilde sağ böbreğim agriyor neden olabilir

Cevap yaz
cevap

Ülgen

09 Nisan 2024 Salı

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun sol böbreğiniz alındıktan sonra sağ böbreğinizin ağrıması böbrek fonksiyonlarında oluşan değişimlerden kaynaklı olabilir. Bunun için bir üroloji uzmanına gidilerek muayene olunması böbrek fonksiyonların ve ter bezlerinin kontrol edilmesi ağrının sebebi açısından en doğrusu olarak gerekli tedavi için tedavi yöntemi belirlenerek tedavi başlar.

cevap

Bartu

09 Nisan 2024 Salı

Merhaba, ameliyat sonrasında zaten doktorunuz muayene ve testler için sizi çağıracaktır. Doktora gittiğinizde böyle bir ağrı oluştuğunu belirtmeniz çok önemlidir. Bu şekilde eğer herhangi bir rahatsızlık var ise tespit edilmiş olacak ve ona göre önlemler alınacaktır.

soru

emirhan.

09 Nisan 2024 Salı

ilk belim ondan sonra bobreklerim agrimaya basladi agrimiyol ama sanki icinde bir sey dolasiyol o kimirdayinca asgriyol bagrip cigriyolum neden boyle oluyor lutfen cevap yazin

Cevap yaz
cevap

Miraç

09 Nisan 2024 Salı

Merhaba Emirhan bey, bahsettiğiniz böbrek ve bel ağrısı şikayetiniz muhtemelen böbrek taşından dolayı meydana gelmektedir. Bundan emin olabilmeniz için bir üroloji uzmanına muayene olup idrar, kan tahlili verip daha sonra da ultrasona girerek böbrek taşı var ise yeri ve büyüklüğüne bakılır ve küçük ise ilaç tedavisine başlanılır. Geçmiş olsun.

soru

Erkan

07 Nisan 2024 Pazar

Sol bobregimde ağrı oldu bir gün sonra sabahına küçük idrarimdan kan geldi ve yanma oldu acaba neden

Cevap yaz
cevap

Harun Erdem

07 Nisan 2024 Pazar

Merhaba Erkan bey, böbrek ağrısı ile beraber idrarınızdan kan gelmesi böbreğinizden kum dökmeye yada taş düşürmeye başladığınız anlamına gelir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olmanız idrar ve kan testine ek olarak da ultrasona girmeniz gerekir. Bu tetkiklerin sonucuna göre uygulanacak tedaviye karar verilir. Bol su tüketmeniz tedaviyi de hızlandıracaktır.

cevap

Zeria

07 Nisan 2024 Pazar

Taş ya da kum düşürüyor olabilirsiniz. Kum ya da taş çeperlerden geçerken zarar vermiş olabilir bu yüzden de kan gelmiştir büyük olasılıkla ancak kesin sonuç için belli tetikler yaptırmalısınız. Bence tekrarı yaşanmadan bir üroloji hekimine görünün ultrasonda zaten görünecektir. Geçmiş olsun

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbreğe Kateter Takılması

Böbreğe Kateter Takılması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Ağrısız Böbrek Taşı Düşürme

Ağrısız Böbrek Taşı Düşürme

Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir?

Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir?

Üretra Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üretra Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Üstü Bezlerinin Görevleri Nelerdir?

Böbrek Üstü Bezlerinin Görevleri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Atrofik Böbrek Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Atrofik Böbrek Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbreklere Stent Takılması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbreklere Stent Takılması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Balıkesir Böbrek Taşı Suyu

Balıkesir Böbrek Taşı Suyu

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6