Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir?
26 Haziran 2024

Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir?

Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir

Böbrek kumuna ne iyi gelir konusuna geçmeden önce belirtmek gerekir ki, böbrek kumları böbrek taşlarının ufak boyutlarındaki haline denir ve böbrek taşlarının yaptığı ani ağrılar ve sancılar böbrek kumları olan hastalarda da görülmektedir. Bu nedenle, oluşan bu kumların zamanla büyümemesi için günlük hayatımızda yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz.

Aksi takdirde böbrek kumlarının çok büyümeden dökülmesini sağlamak yerine, böbrek kumları büyüyerek taş halini alır. Bu da hastaları daha fazla yıpratarak cerrahi operasyonlara maruz bırakabilir. Peki, böbrek kumlarına ne iyi gelir? Neler yapmalıyız veya nelere dikkat etmeliyiz? Bunları ayrıntılı bir şekilde maddeler halinde sizler için sıralayacak olursak:

  • Böbrek kumuna iyi gelen ve bir numaralı şifa kaynağı sudur. Bol bol su tüketmelisiniz. Böbrekler için neden bu kadar önemlidir su tüketmek? Örnek vererek açıklayacak olursak; böbreklerde oluşan kumlar, oksalat, fosfat, ürat ve sistin kristallerinin gibi kimyasal oluşumların böbreklerde erimeyerek katılaşması halinde bu kumlar oluşur. Bu oluşumların eriyebilmeleri ve ayrışmaları su ile gerçekleşir. Ne kadar çok su içersek bu kumları o kadar çok ayrıştırıp idrar yoluyla böbreklerden atabiliriz. Bu tüketim minimum 3.5 litreyi bulmalıdır. Evet, verdiğimiz örnek ile suyun böbreklerde kum için ne kadar önemli olduğunu algılamışsınızdır.
  • Doğal sıkılmış limon suyu, kereviz suyu ve sıkılmış turp suyu tüketilmelidir. Günlük olarak bir bardak hazırlamış olduğunuz doğal suları tüketebilirsiniz.
  • Lahana yaprağı; lahana yaprağını kaynatarak böbreğiniz üzerine sıcakken bastırınız. Çok da sıcak olması şart değildir. Soğumasını bekleyebilirsiniz. Ilık bir şekilde olsa da olur.
  • Avokado yaprağı; avokado yaprağını isterseniz suda kaynatarak isterseniz de bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz. İmkânlarınız hangi duruma elverişli ise istediğiniz yöntemle kullanabilirsiniz. Avokado yaprağının böbrek kumlarının atılmasındaki faydası, mesane yollarını rahatlatarak kumların idrar yollarından atılmasını sağlar. Mesane yollarını rahatlattığı için kum atılırken çekmiş olduğunuz sancılanmalarınızı minimum seviyeye çeker.
  • Bitkisel çayları tüketebilirsiniz. Bunlar, keten tohumu, menekşe ve gül çaylarını tüketerek böbrek kumlarını dökebilirsiniz.
  • Böbrek kumlarına iyi gelen ve herkesin evinde hazırlayabileceği bir diğer karışım ise; iki üç tane mısırın püskülü, avokado yaprağı, kiraz sapı ve lahana yaprağını bir buçuk litre kadar suda karıştırınız. Sonrasında kaynatarak süzünüz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı günde üç kereye kadar bir çay bardağı kadar tüketiniz.
  • Böbrek kumu olan hastaların dikkat etmesi ve yapması gereken bir diğer husus kesinlikle tuz tüketilmemesidir ve mümkün olduğunca böbreklerini sıcak tutmalıdır. Tuz, vücutta ve böbreklerde sıvı kaybına neden olur. Hazırlamış olduğunuz bitkisel karışımları kullanırken tuz kullanmamaya dikkat etmediğiniz takdirde bu bitkisel karışımların hiçbir önemi kalmayabilir. Ayrıca böbreklerinizin soğuk olması durumunda oluşan bu kumların ayrışması güç duruma düşebilir. Bu nedenle sıcak tutmalısınız. Sıcak su torbası yardımıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Böylece hem sancılarınızı azaltır hem de kumların ayrışması için böbreklerde gerekli ortamı sağlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Teber

20 Nisan 2024 Cumartesi

Abim, böbreğinden kum döküyor. Ağrısı ve sancısı çok kötü oluyor. Böbrekte kum dökmeye ne iyi gelir? Yardımcı olurmusunuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Neşide

Merhaba öncelikle geçmiş olsun çok sıkımtışı bir durum kum dökmek çok ağrıya sürekli uykusuz gecelere işarettir bunun üstesinden ağrı kesiciler yada şunlar gelir demiyorum ama üzüm yaprağı suyu bu illete çok iyi geliyormuş bunu bulup içmenizde fayda var derim anında ağrıya iyi geliyormuş tekrardan geçmiş olsun dileklerim iyi günler diliyorum

2. Cevap
cevap

Ruhsade

Geçmiş olsun. Böbrekte kum dökmek sancılı bir süreçtir. Bu süreçte en önemli nokta bol su tüketilmesidir. Ayrıca lahana yaprağı, avokado yaprağı da ağrının dindirilmesinde yararlıdır. Limon suyu, turp suyu ve kereviz suyu da oldukça faydalıdır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?

Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrekte Su Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekte Su Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üriner Sistem Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üriner Sistem Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üretral Dilatasyon

Üretral Dilatasyon

Güncel

Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir?

Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir?

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri

Böbrek Kumu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Kumu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?