Böbrek Taşı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Böbrek Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek taşı, genellikle belli bir yaştan sonra insanlarda sorun haline gelmeye başlayan bir durumdur. İnsanlarda yaşattığı ağrılar ve şiddetli sancılar kişilerin hayatında olumsuz etkilerle karşılaşmasına neden olmaktadır. Böbrek taşının en büyük etkisi tabi ki de kişiye yaşattığı sancılardır. Bu sancılar kimi zaman öyle artar ki kişi geceleri bile bu sancıların etkisinde kalır. Kısaca böbrek taşı, idrarda bulunan kalsiyum, ürik asit gibi maddeleri idrarın böbrek içerisinden geçtiği bir bölgede birikerek bazı yolların tıkanmasına ve bu tıkanma sonucu idrar geçişi sırasında ağrılar oluşturan bir sorundur. Böbrek taşı aslında her insanda görülür. Fakat bu durum taşın büyüklüğüne göre etkilerini bizlere gösterir. Taş büyükse kişideki ağrı ve sorunlar da o denli büyük olur. Büyük böbrek taşları mesaneye doğru ilerlerken böbreğin bu kısımlarında bazı hasarlara neden olabilir. Bu hasarlar nedeni taş düşse bile ağrı devam eder. Daha çok genç ve orta yaşlı insanlarda görülen böbrek aşı sorunu günümüzde oldukça büyük artışlar göstermiştir. Bu durumun nedeni uzmanlar tarafından hala araştırılmaktadır. Bu durum erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla görülen bir durumdur. Herhangi bir tehlikesi olmayan böbrek taşı sorunu kendiliğinden iyileşebilecek bir durumdur. Fakat çok büyük böbrek taşları bazı cerrahi operasyonlara gerek duyabilir. Sizler yine de böbrek taşı düşünüyorsanız bolca egzersiz yapmalısınız.

Böbrek taşının en çok görülen belirtileri nelerdir?

Böbrek taşının en büyük belirtisi tabi ki idrarda görülen renk değişikliği ve idrar miktarıdır. Böbreklerde oluşan en küçük hasar bile direk olarak kişinin idrarından anlaşılabilir. Böbrek taşı durumunda da kişinin idrarında kan görülebilir. Bunun yanında kişi sık sık idrara çıkar fakat çok az miktarda idrar yapar.

Bunun yanında kişinin idrarı kötü kokulu olabilir veya bulanık olabilir. Bu durumda yine kişinin böbreklerindeki taşın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtileri aldığınızda zaman kaybetmeden doktorunuza görünerek gerekli önlemleri alın. Erken teşhis ağrısız bir taş düşürmek için sizlere yardımcı olur.

Kişide görülen yüksek ateş ve titreme gibi belirtinin yanında böbrek taşı şüphesi oldukça büyük bir ihtimalle doğru şüphede olduğunuzun göstergesidir. Çünkü bu gibi durumlar genellikle böbreklerden kaynaklanan sorunları meydana getirmektedir. Son olarak böbrek taşı olan kişilerde belden kasıklara doğru yayılan bir ağrı belirmektedir. Bu ağrı bazen aşırı şekilde şiddetlenerek kişiyi etkileyebilir.

Böbrek taşının oluşumu

Böbrek taşı kişilerde genellikle çok az sıvı tükettikleri için meydana gelmektedir. Bu kişiler günlük gereken sıvı tüketiminin altında sıvı tükettiklerinde bu gibi böbrek rahatsızlıkları meydana gelerek kişinin bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Bu durumun üstüne bir de kişi uzun süreli bir yatak istirahati yapmış ise bu durumun oluşma ihtimali çok daha yükselmektedir. Bu nedenle günlük olarak en az iki buçuk litre su içmek insan sağlığı için oldukça önemlidir. Börek taşı oluşumunun diğer bir nedeni ise kişilerin beslenme bozukluklarıdır. Bu gibi sorunlar genellikle gençlerde oluşan bir nedendir. Yoğun hayatı nedeni ile gençler beslenme durumlarını daha az önemserler. Bu nedenden dolayı bu kişilerde beslenme tam anlamım ile gerçekleşmez. Ayrıca yenilen, içilen içeceklere göre bu durumun artışı görülebilir.

Böbrek taşına tedavi nasıl yapılır?

Böbrek taşı tedavisi genellikle hastalar üzerindeki ağrının dindirilmesi üzerinedir. Bu nedenle böbrek taşlarına gerekmedikçe herhangi bir tıbbi tedavi uygulanmaz. Sadece hastaya verilen antispazmodik ilaçlar ile hastanın ağrı şiddeti düşürülür. Bu şekilde birkaç hafta içerisinde böbrek taşı kendiliğinden düşer. Fakat her ne kadar bu sorun kendiliğinden çözülse de mutlaka kişinin doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Aksi halde bu ağrılar başka bir durumdan dolayı meydana gelmiş olabilir. Böbrek taşının tıkanıklığı eğer çok şiddetli ise kişide bazı cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir. Tabi bu operasyonlarda yine oldukça kolay ve kişide herhangi bir soruna yol açmayacak operasyonlardır. Bu nedenle bu durumda korkulacak bir şey yoktur.

Böbrek Taşı Yorumları

soru

İzanullah

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba. Bir keresinde geceleyin tam uyuyacakken sanki yan tarafıma bıçak saplandı. Ağrısı o kadar kötü ki izah etmekte zorluk çekiyorum. Evde ani şekilde böbrek taşından dolayı rahatsız olduğumuzda ve hastaneye gidene kadar ne yapmam lazım kısacası da böbrek taşının tedavisi nasıl yapıl. Beni aydınlatabilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Ezgin

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek ağrısı sonrasında uykudan uyanma ve dayanılmaz ağrılar ortaya çıkabilir. Böylesi bir durumda sakin olunmalı ve ağrı kesiciler kullanmalıdır. Ayrıca ağrıyı azaltacak bitkisel ürünler kullanabilirsiniz. Ancak böbrek ağrılarında uzman hekime başvuruda bulunulması gerekiyor. Kullanılacak serum ve ilaçlar sayesinde taş düşmesi sonrasında ağrı son bulacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Transplantasyonu

Böbrek Transplantasyonu

Haber Bülteni

Renal Pelvis Nedir?

Renal Pelvis Nedir?

Bebeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Üriner Sistem Nedir?

Üriner Sistem Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6